+420 777 598 726
·
martin@matusevsky.cz
·
Po - Čt 9:00 - 18:00
·
Pá 9:00 - 15:00
Konzultace zdarma

V březnu roku 2021 potkala mladou rodinu tragédie, kterou nikdo nechce zažít. Pochybením řidiče pod vlivem alkoholu tragicky zemřel otec dvou malých dětí. Mladšímu synovi byly pouhé 3 týdny, když život jeho otce navždy vyhasl.

Viník dopravní nehody byl pod vlivem alkoholu, nezvládl jízdu v nepřiměřeně vysoké rychlosti v obci a způsobil dopravní nehodu, při které zemřel jeho spolujezdec – otec, snoubenec, syn a bratr mých klientů.

Nejenže viník způsobil dopravní nehodu, ale na místě nehody nechal svého umírajícího kamaráda ležet a utekl. Nezavolal pomoc, nehodu neohlásil, kamarádovi nepomohl. Po dopadení policií viník nespolupracoval, opakoval, že nehodu nezpůsobil a snažil se vinu hodit na usmrceného kamaráda. Ke všemu se přiznal až před soudem, tvrdil, že jej vše mrzí a lituje svých činů, tato slova mu však věřil málokdo. Rodině zemřelého se neomluvil, nekontaktoval je s nabídkou jakékoliv pomoci a nespolupracoval při vyšetřování, čimž znemožnil vyplacení pojistného plnění mým klientům, kterým by tím mohl alespoň po finanční stránce pomoci.

Jelikož zastupuji příbuzné obětí dopravních nehod již téměř deset let, věděl jsem, že moji klienti mají s ohledem na okolnosti případu právo na mimořádně vysoké odškodnění. Soudu jsem předložil takové důkazy a argumenty, díky kterým soud přiznal rodině odškodnění, které převyšuje běžnou výši o skoro 50 %. Žádné peníze však nenahradí lidský život, který byl viníkem navždy zmařen. Děti si nebudou svého tatínka pamatovat, mladší syn otce nikdy nepozná, zbyla mu po něm pouze jedna společná fotka, na které jej tatínek drží jako novorozence v nárůčí.

Po náročném období plném nejistoty, utrpení a smutku nad ztrátou milované osoby soud uznal řidiče vinným z přečinu usmrcení z nedbalosti a přečinu neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, odsoudil jej k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 4,5 roku a uložil mu povinnost uhradit mým klientům náhradu nemajetkové újmy dosahující téměř 5.000.000 Kč, neboť mně dal zapravdu v tom, že se jednalo o mimořádně závažný případ, u kterého by standardní výše odškodnění nedostatečně odrážela zavrženíhodný přístup odsouzeného viníka a tragický dopad do rodinného života zejména nezletilých dětí zesnulého.

Viník před soudem tvrdil, že se hodlá k situaci postavit jako chlap, což ovšem „dokázal“ tím, že si proti rozsudku soudu podal odvolání, neboť trest byl podle jeho názoru příliš přísný. Dnes jsem se dozvěděl, že bylo odvolání nyní již pravomocně odsouzeného viníka zamítnuto, a původní trest i přiznána výš odškodnění tudíž platí.

Žádný trest a žádné odškodnění mým klientům jejich milovaného blízkého sice již nevrátí, všichni jsou však rádi, že spravedlnosti bylo protentokrát učiněno za dost, neboť trest uložený viníkovi je v poměrech České republiky odpovídající (i když já bych si dovedl představit trest i přísnější, nicméně takto to u nás chodí) a odškodnění, které jim bylo s mojí dopomocí soudem přiznáno, je skutečně mimořádné. Nyní uvidíme, zda se pojišťovna viníka postaví k věci čelem, rozhodnutí trestního soudu bude respektovat a mým klientům přiznané odškodnění vyplatí, nebo zda se zachová jako její odsouzený klient a bude se snažit, jak je u pojišťoven bohužel často zvykem, z povinnosti uhradit odškodnění všelijak vykroutit.

Chcete-li se dozvědět více podrobností o této kauze a člověku, který zmařil díky své opilosti lidský život, můžete si přečíst tento článek: https://www.novinky.cz/clanek/krimi-kamarada-po-autonehode-nechal-umirat-a-utekl-dostal-45-roku-40431651